Márciusi eső aranyat ér?
2025-03-15 08:01:41-kor,Egyéb kategóriában
A február rendkívül száraz és hűvös volt Magyarországon, ami nemcsak az embereknek, hanem a természetnek is kihívásokat okozott. Az alacsony csapadékmennyiség miatt a talaj kiszáradt, a vegetáció pedig alig tudott fejlődni. Most azonban, márciusban, végre megérkeztek az esők, ami sokak számára kellemetlenséget jelenthet, de a gombák és az erdei élet kifejezetten profitálhat belőle.
Száraz február, kiszáradt természet
A HungaroMet mérései szerint 2025 februárjának középhőmérséklete mindössze 0,5 °C volt, ami 0,7 fokkal alacsonyabb az 1991–2020-as átlagnál. Azonban nemcsak a hideg volt szokatlan, hanem a csapadékhiány is: a havi csapadék mindössze 19,2 mm volt, ami az átlagos mennyiségnek csupán 52%-a. A Dunántúl egyes részein és a Dél-Alföldön ugyan akadtak 30 mm körüli értékek, de az ország jelentős részén 10–20 mm-nél is kevesebb eső esett.
A Duna vízállása rekordalacsony szintre süllyedt; március 8-án előbukkant az Ínség-szikla, amely korábban soha nem volt látható ilyen korán az évben. A feljegyzések kezdete, 1876 óta sosem történt még olyan, hogy az Ínség-szikla már márciusban látható lenne. Ez a jelenség jól mutatja a csapadékhiány súlyosságát és annak következményeit a vízkészletekre. A kiszáradt talaj nemcsak a növényeket érintette hátrányosan, hanem a gombák szaporodását is jelentősen akadályozta.
Miért fontos az eső a gombáknak?
A gombák szaporodásához elengedhetetlen a megfelelő nedvességtartalmú talaj és a páratartalom. A hosszú száraz időszakok miatt a gombafonalak fejlődése lelassul, sőt, ha a környezeti feltételek kedvezőtlenek maradnak, egyes fajok termőtestet sem fejlesztenek. Egy korábbi, 2021-es beszámoló szerint a Kétkörösközben a szélsőségesen száraz idő miatt a gombák alig jelentek meg, ami komoly hatással volt az erdei ökoszisztémára.
A mostani márciusi esők azonban végre enyhítik ezt a problémát. Az első tavaszi gombafajok, mint a kucsmagombák vagy a cseh kucsmagomba, kifejezetten igénylik a nedves talajt. A hóolvadás után megjelenő csapadék tehát lehetőséget ad arra, hogy a gombák újra nagyobb számban megjelenjenek az erdőkben.
Bár a gombák többsége a magasabb hőmérsékletet kedveli, és a gyökérkapcsolt fajok növényi partnerei tavasszal még nyugalmi állapotban vannak, így is érdemes március-április-májusban gombászni indulni, hiszen ilyenkor is találhatunk ehető fajokat.
Tavaszi ehető gombafajok
A tavaszi gombák közül a különféle kucsmagombák a legjellemzőbbek, amelyek egymás után bukkannak fel. Már márciusban találkozhatunk a cseh kucsmagombával, amelyet az ízletes, a pusztai és a hegyes kucsmagomba követ.
Cseh kucsmagomba: Barna vagy szürkés színű, erősen redős, kucsmára emlékeztető kalapja és üreges, törékeny tönkje van. Lombos ligeterdőkben, erdőszéleken, bokrosokban, bozótosokban fordul elő, és a nedves talajt kedveli. Március-májusban terem, és a süveg tönkhöz való magas kapcsolódása alapján különböztethető meg a többi kucsmagombafélétől.
Ízletes kucsmagomba: Akár 20 centiméter magasra is megnőhet, süvege tojásdad alakú, fehéres-szürkésbarna vagy őzbarna színű. Finom, fűszeres illatú gomba, márciustól májusig találkozhatunk vele.
Pusztai kucsmagomba: Legfeljebb 15 centiméter magasra nő, süvege tojásdad vagy szabálytalanul gömbölyű, tönkje vastag.
Hegyes kucsmagomba: Április-májustól terem, tönkje 5-10 centiméter hosszú, süvege legfeljebb 10-12 centiméter magas, hosszanti irányban bordázott. Süvegének színe szürke vagy szürkésbarna, bordái feketedők.
Fontos megjegyezni, hogy a kucsmagombák összetéveszthetők a mérgező papsapkagombákkal, ezért mindig legyünk körültekintőek a gyűjtés során.
Tövisaljagomba: A döggombafélék családjába tartozó, ehető gombafaj. Nevét megtalálási helyéről kapta, hiszen kora tavasszal többnyire füves-bokros helyeken található meg, különösen rózsafélék (szilva, kajszi, kökény, galagonya, berkenye) bokrai alatt. Kalapja 3-13 centiméter széles, fehéresszürkés, szürkésbarnás színű. Tönkje 4-15 centiméter hosszú, vékony. Húsa vastag, szaga és íze erős. Május után nem ajánlott a gyűjtése, mert könnyen összetéveszthető az ekkoriban előbújó mérgező gombákkal. Fogyasztás előtt feltétlenül be kell mutatni szakellenőrnek.
Májusi pereszke: Nevével ellentétben már áprilisban szedhető, és a gombászok által kedvelt faj. Magányosan, de akár nagyobb tömegben is növekszik, erdőszéleken, tisztásokon, réteken egyaránt megtalálható. A fiatal pereszkék alakja félgömbszerű, később kalapjuk kiterül. Kalapjuk színe fehéres, krémszínű, sárgásfehér, tönkjük és húsuk vastag. Szaguk kellemesen fűszeres-lisztes, néha gyümölcsre is emlékeztet; ízük lisztszerű. Kedveltségük fő oka, hogy számtalan ételhez remekül felhasználhatók.
Mezei szegfűgomba: Más néven tyúkgomba, mindenki által ismert és kedvelt gombafaj. Kora tavasztól késő őszig, többnyire igen nagy tömegben terem a fű között. Réteken, mezőkön, legelőkön, de akár erdei füves tisztásokon is megtalálható. Kalapja fiatalon domború, később lapossá válik, esetleg púpos is lehet. Színe világosbarna vagy rozsdabarna. Kalapmérete általában 2-4 centiméter. Tönkje kimondottan vékony, szívós, a kalaptól nehezen elszakítható. Jellegzetesen fűszerillatú gomba, illata hasonlít a szegfűszegre. Kiváló leves készíthető belőle.
Bosszúság a kirándulóknak, ajándék a természetnek
Március elején sokan bosszankodnak az eső miatt, hiszen a sáros utak és a szürke idő nem kedvez a tavaszi kirándulásoknak. Azonban hosszútávon ennek a csapadéknak rengeteg pozitív hatása van. Nemcsak a gombák, hanem az erdei növények, a fák és a talajban élő mikroorganizmusok is profitálnak belőle. Az erdők talaja végre életre kelhet, ami hozzájárul az ökoszisztéma egyensúlyának fenntartásához.
Ezért érdemes pozitívan tekinteni a márciusi esőkre: míg nekünk lehet, hogy bosszúságot okoznak, a természet és különösen a gombák számára igazi áldást jelentenek.